Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » 2013 » Ноябрь » 14 » 175 років тому народився народний письменник, який першим в українській літературі вжив слово «Черкащина»
11:23
175 років тому народився народний письменник, який першим в українській літературі вжив слово «Черкащина»
Іван 
Семенович Нечуй-Левицький
13 листопада в Україні відзначили 175- річчя з дня народження народного письменника - Івана Нечуя - Левицького. На честь ювілею в бібліотеках міста проведено тематичні бесіди, підготовлені книжкові виставки.

Іван Семенович Нечуй-Левицький народився у селищі Стеблів Корсунь - Шевченківського району, учителював у духовній семінарії та жіночій гімназії. Благородній справі віддав 20 років, удостоївшись орденів Святої Анни та Святого Станіслава.

На літературному поприщі талановитий митець дебютував повістю «Дві московки». Прославився ж повістями «Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», комедією «За двома зайцями». Він першим в українській літературі, а точніше - у романі «Хмари», вжив слово «Черкащина».

Ім’я нашого земляка золотими літерами вписане на сторінках історії. Творами Івана Семеновича до сих пір зачитуються любителі художнього слова різного віку. Феномен його в тому, що талановитий Творець рідного Слова споріднив, як ніхто інший, людські душі правдою, мудрістю, красою .Бо чого варті , скажімо, образи невмирущої і вічно актуальної «Кайдашевої сім’ї».

Саме Іван Нечуй - Левицький, істинно народний письменник, став творцем соціально - побутової повісті, основоположником найголовніших і найпрестижніших жанрів рідної літератури. Не меншою заслугою є й те, що він у співавторстві з П.Кулішем уперше переклав українською мовою найголовнішу книгу християнського світу - Біблію, яку видав у Британському Біблійному Товаристві.

У грудні 1904 року передові кола України та інших країн святкували 35 -ліття літературної діяльності Івана Нечуя - Левицького. Ювіляр одержав близько 200 вітальних адресів і телеграм, що надійшли з різних кінців Росії, Варшави, Відня, Праги, інших міст. Та найбільше здивував срібний вінок, подарований імениннику театральними діячами з написом: «Івану Семеновичу Левицькому(Нечую) , славному українському письменнику, романісту й повістяру, в день його 35 - літньої праці на рідній ниві - від артистів українського театру Карпенка - Карого, Садовського, Саксаганського. Слава і честь!»

Виявом найвищої народної пошани до незгасимої слави І.Нечуя Левицького було й те, що він мав 11 дипломів, які засвідчували його членство в різних товариствах України й інших країн.

У 1960 році в селищі Стеблів було відкрито літературно - меморіальний музей народного письменника. В урочистій обстановці стрічку перерізав Максим Рильський. За цей період у Нечуєвій оселі побувало понад 330 тисяч відвідувачів з країн близького і далекого зарубіжжя. Здійснило сюди екскурсії чимало мешканців Сміли.

Відвідувачі залишили у книзі відгуків музею цікаві записи.

«…Відвідати музей І.Нечуя - Левицького, письменника моїх мрій, я прилетів за 20 тисяч кілометрів з далекої Австралії. Пилип Вакуленко».

А ось автограф делегації із Тернопільської області: «…Із собою повезли землю стеблівську, пам’ятаючи слова із Біблії, яку переклав Письменник: «Місце, на якому ти стоїш - святе ».

Нехай та святість Нечуєвого імені завжди буде серед нас!»

Андрій Глущенко
Если вы нашли грамматическую ошибку, пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter чтобы сообщить про это нам.

Поделись новостью с друзьями

Читать еще новости:
Категория: Культура | Теги: культура | Рейтинг: 0.0/0
редакцияVL Tregubov © 2019
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.