Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » 2012 » Февраль » 18 » Хто буде відповідати за міську бібліотеку?
13:37
Хто буде відповідати за міську бібліотеку?

У Смілі сьогодні працює 9 бібліотек-філій. Смілянська централізована бібліотечна система (ЦБС) в 2010 році  була визнана кращою на Черкащині за показниками і масовою роботою, та виграла гран-прі Всеукраїнського проекту з підтримки та розвитку читання юнацтва. Незважаючи на це, деякі міські керівники вирішили «вдосконалити» міську бібліотеку. Вирок пролунав 24 лютого 2011 року, коли було прийнято рішення міської ради ліквідувати ЦБС та створити на її місці таку ж структуру, але вже в відомстві іншого відділу.

Ліквідація структури згідно рішення за №6 – 11/VI «Про ліквідацію Смілянської ЦБС як юридичної особи та створення підрозділу» передбачала звільнення всіх 58 працівників бібліотечних установ, та створення в двомісячний термін структурного підрозділу бібліотечної мережі вже без права юридичної особи та у складі відділу культури з новим  штатним розписом.

Директор центральної міської бібліотеки Ірина Анатоліївна Огус була дуже здивована даним рішенням деяких осіб при владі, адже для бібліотечної структури міста воно означало повне знищення, тягнуло за собою негативні наслідки як у економічній так і в юридичних площинах та суперечило законодавству України «Про бібліотеки та бібліотечну справу» від 27 січня 1995 року та с. 22 ЗУ «Про культуру». Директор ЦБС виступила на захист існуючої структури та намагалася переконати представників влади в негативних наслідках даного рішення, проте жінку не запросили навіть на засідання депутатської комісії, де розглядалося це питання і більше того, попросили покинути залу. Тоді Ірина Анатоліївна вирішила оскаржити рішення в суді, ще тоді не уявляючи, що їй майже рік доведеться відвойовувати місце під сонцем для бібліотек Сміли, витративши на це не мало своїх сил і нервів.


Рішення VI сесії міської ради від 24 лютого 2011 року було оскаржено. Керуючись тим, що централізована бібліотечна система та її діяльність може бути припинена тільки в разі погодження із Міністерством культури і туризму України, яке визнало ліквідацію недоцільною і неправомірною, суд постановив задовольнити вимоги позивача. Ухвалою суду від 21 квітня 2011 року Смілянську міську раду змусили зупинити дії ліквідаційної комісії  стосовно ліквідації Смілянської ЦБС, припинити звільнення працівників та відновити установу в державному реєстрі.

На цьому дана історія повинна була закінчитись, але зупинись вчасно у мерії не забажали і 26 квітня, незважаючи на ухвалу суду було видано наказ про звільнення 13 працівників ЦБС в тому числі і директора ЦБС Ірини Огус.  Окрім того, 28 липня 2011 року рішенням сесії за № 11-10 /VI в Смілі створили новий структурний підрозділ відділу культури «Централізована бібліотечна система м. Сміла». Частина працівників Смілянської міської ЦБС були переведені до новоствореного підрозділу, а частина залишилася у штаті Смілянської міської ЦБС. Так у Смілі з’явилися дві установи з однаковими функціональними обов’язками, які фінансувалися за рахунок місцевого бюджету, використовували одну матеріально-технічну базу, знаходилися в одному приміщенні, користувалися одним бібліотечним фондом. Отак деякі наші міські керівники оптимізують та покращують.

Ірину Анатоліївну Огус повернули на посаду директора ЦБС, а  очолювати новий структурний підрозділ «Централізованої бібліотечної системи м. Сміла» призначили Людмилу Миколаївну Виноградову.

 В суді Ірина Анатоліївна оскаржила і рішення незаконного створення підрозділу ЦБС.

- Для того аби міська рада створила свою бібліотеку, потрібно аби вони надали свою матеріально-технічну базу, приміщення, книжковий фонд та каталоги. Зі створенням підрозділу ЦБС вони виходить відібрали все у вже існуючої структури. Бібліотекознавство – це ціла наука. Тут не можна так прийти і все знищити. Міська ЦБС створювалася роками, десятиліттями, - розповідає Ірина Огус.

Але і на цьому знищення центральної бібліотечної системи не припинили. 24 листопада 2011 року було прийнято рішення за № 15-11/ VI про внесення змін до Статуту Смілянської міської ЦБС, за яким  ЦБС визначалася вже як бібліотека сімейного типу та мала працювати на базі філіалу дитячої бібліотеки мікрорайону Шевченко як окрема структура. Прийняття рішення про внесення змін до Статуту призвело до незаконної, прихованої ліквідації ЦБС.

            Ірина Анатоліївна Огус, розширивши свої позивні вимоги, також оскаржила у суді і це останнє рішення влади. Таке рішення порушувало Закон України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», а саме порядок створення бібліотек. Відповідно до п.1.5-1.9 «Положення про централізовану бібліотечну систему» затвердженого наказом Мінкультури і мистецтв України від 20 листопада 2001 року за № 709 «…для обслуговування читачів в адміністративному районі (місті, районі), створюється ЦБС, яка має єдиний штат працівників, єдиний фонд, має центральну бібліотеку, яка є головною бібліотекою міста, фінансується з місцевого бюджету і є юридичною особою». Крім ЦБС не передбачено ніяких інших підрозділів, а до того ж відділ культури не є тим відділом, в складі якого можна утворювати бібліотечну систему. Так судовим засіданням від 18 січня 2012 року було визнано не чинним рішення XI сесії міської ради від 28 липня 2011 року "Про створення структурного підрозділу відділу культури «Централізована бібліотечна системи м. Сміла» та рішення від 24 листопада 2011 року за № 15-11/ VI «Про внесення змін до Статуту Смілянської міської ЦБС».

Так цілий рік для директора ЦБС Ірини Огус пройшов в судах. Пройти такою дорогою мало хто б зважився. Рішенням суду сьогодні припинено всі ліквідаційні дії центральної бібліотечної системи міста, збережено робочі місця, матеріально-технічну базу, а головне читачів. З 13-ті звільнених працівників, шестеро повернулися на роботу.

По слухах, в кулуарах міськради, говорять, що за результатами перевірки фінансового управління про доцільність всіх прийнятих рішень щодо ліквідації ЦБС, перевитрати становлять більше 100 тисяч гривень не включаючи судових витрат, які доведеться сплачувати місцевій владі.

- Сьогодні бібліотеки працюють у звичайному режимі, хоча працівників не вистачає, за нормативами на одного бібліотекаря повинно припадати 750 читачів, то у нас 900 читачів. Якщо й скорочувати штат, то тільки законно та зі здоровим глуздом, без шкоди для бібліотечної системи, - коментує нинішню ситуацію Ірина Огус.   

24 лютого 2012р на сесії міської ради заступник міського голови, керуючий справами Павло Анатолійович Кондратенко звітуватиметься стосовно питання ліквідації Смілянської міської ЦБС. Тож побачимо чи знайдуть представники влади хоч якийсь позитивний результат у своєму не дуже вдалому рішенні, яке ледве не призвело до знищення бібліотечної системи міста і дуже цікаво хто і як буде відповідати за таки вчинки.

Если вы нашли грамматическую ошибку, пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter чтобы сообщить про это нам.

Поделись новостью с друзьями

Читать еще новости:
Категория: статьи | | Рейтинг: 0.0/0
редакцияVL Tregubov © 2019
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.