Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » 2012 » Ноябрь » 21 » Наталія Шпак: Підземні ходи – «туристична родзинка» Сміли
19:08
Наталія Шпак: Підземні ходи – «туристична родзинка» Сміли
Необхідність розвитку Сміли в царині формування іміджу цікавого туристичного центру – тема, безумовно, не нова. Час від часу вона звучить на сторінках періодичної преси, в друкованих краєзнавчих та науково-популярних виданнях, на місцевому телебаченні, в ході різноманітних зустрічей. Про окремі реальні перспективи та майбутні кроки, які планується здійснити в даній сфері, в спеціальному інтерв’ю «Сміляночці» розповіла директор парку, депутат міської ради Наталія Миколаївна Шпак.

– Наталіє Миколаївно, на чому, на Вашу думку, слід будувати розвиток туризму в Смілі у першу чергу?


– Якщо ми хочемо розвинути в нашому місті сферу туризму, яка на даний час, зізнаємося чесно, не наділена гідною увагою, то потрібно передусім звернутися до пошуків наших «фірмових» смілянських «родзинок», до яких можна привернути увагу як самих жителів, так і потенційних гостей міста. У нас є своя історія – вона цікава, вона особлива, і саме в глибинах історичного надбання ми зможемо знайти те, що зацікавить людей звідусіль. Зробити Смілу цікавим історичним центром – цілком реально, на мою думку.


– Зрозуміло, що для потенційних туристів, які можуть приїхати до Сміли, цікаво в першу чергу відвідати певні об’єкти, які є не просто особливими, оригінальними, але й мати значний ступінь унікальності. Які ж саме історичні об’єкти є такими «фірмовими» смілянськими «родзинками»?


– Передусім це підземні ходи, існування яких є неодноразово доведеним фактом і про які знають ледве не всі жителі міста, адже останнім часом саме тема підземних ходів у багатьох смілян, як то кажуть, «на слуху». Питання в іншому: якщо в когось виникає бажання оглянути цю історичну пам’ятку Сміли, то практичної можливості цього зробити зараз немає, обговорення підземних ходів залишається на рівні чуток, пересічних розмов, але аж ніяк не обміну особистими враженнями. Нещодавно ми знову стали свідками того, що в центрі міста біля каплички відкрився вхід у підземелля, але знову ж таки так і нез’ясованими залишилися питання – що це саме за підвали, який вони мають стан, для чого призначалися тощо. Серед жителів міста побутує думка, що це підземні склади для зберігання солі, але ж насправді цю версію ніхто не перевіряв та не досліджував. Особисто мені вона здається малоймовірною, адже доволі складно повірити в те, що весь центр міста тримався саме на підвалах із сіллю.
 
– А що можна зробити для того, щоб виправити суспільне уявлення жителів Сміли про підземні ходи?

– Безумовно, зайнятися більш глибоким як теоретичним, так і практичним ознайомленням з цією пам’яткою. Потрібно з’ясувати, що саме вони собою являють. Навіть якщо це соляні підвали – ми не можемо лише по цій причині відкинути та забути їх як меншовартісні.

– Який практичний шлях Ви вбачаєте в реалізації такої роботи?


– Практичне втілення ідеї перетворення підземних ходів на повноцінний туристичний об’єкт Сміли безпосередньо пов’язане з обстеженням підземель та відкриттям певної їх частини для безперешкодного відвідування мешканців та гостей міста. Саме цим ми плануємо зайнятися вже найближчим часом.

– Де, на Вашу думку, найбільш доцільно зробити вхід у підземелля та облаштувати його відрізок для масового відвідування?


– У виборі такого місця ми керуємося в першу чергу доцільністю його розміщення та зручністю як для проведення робіт по облаштуванню підземного тунелю, так і для подальшого ознайомлення значної кількості людей із ним. Найбільш вдалим таким місцем є, звичайно, міський парк. По-перше, в парку можна доволі легко визначити, де саме проходить підземний хід. Я особисто бачила вхід та частину підземного тунелю, який знаходиться в католицькому костьолі. Продовження цього лабіринту є зараз закладеним, проте він однозначно йде далі на територію парку. По-друге, проводити роботи по створенню даного туристичного об’єкту в самому центрі міста – не зовсім доречно: будівнича діяльність, пов’язана з роботою екскаватора, тракторів, необхідної кількості працівників, порушення цілісності асфальтного покриття, зрозуміло, заважатиме міському транспорту, об’єктам торгівлі, людям загалом. Саме тому парк є більш зручною базою для проведення таких робіт: в ньому немає інфраструктури, на територію легко загнати необхідну техніку, обгородити визначене місце на період підготовки входу до підземелля.

– Чи маєте Ви підтримку Ваших задумів з боку міської влади?

– Так, і це дуже важливо та приємно. Як депутат міської ради, я вже зверталася з цим питанням до керівництва нашого міста. Ми обговорювали дану тему з першим заступником міського голови Михайлом Вікторовичем Коваленко. Він цілковито підтримав цю ідею, побачив у ній перспективу для активного та успішного розвитку туризму в Смілі та сприяє втіленню її в життя. На даний час потрібно прописати план створення даного туристичного об’єкту, прийняти необхідне рішення про проведення робіт, закласти в міському бюджеті на наступний рік кошти, які витрачатимуться на розробку проекту, певні роботи підготовчого характеру.

– Кого планується залучити до роботи над створенням такого особливого туристичного об’єкту?

– Детально обстежити підземелля повинні передусім професійні історики та археологи – вони зможуть з’ясувати історичне призначення лабіринтів. Саме на істориків також значною мірою покладатиметься завдання визначити саме той відрізок тунелю, який буде придатним для відвідування.
Зараз, на щастя, ще живі люди, які були свідками того часу, коли підземні ходи мали вільний доступ – старожили особисто «залазили» в ці підвали, тому вони можуть точно вказати на їх місцезнаходження. Саме старожили, до речі, розповідають, що хід від костьолу розгалужується на дві частини : одна «гілка» спрямовується в сторону сучасного ринку, а інша – до польського кладовища. Ми повинні обов’язково встигнути залучити ці спогади в розробку достовірних даних про підземні ходи.
Звичайно, до роботи будуть запрошуватися спеціалісти в галузі архітектури та будівництва. Вони визначатимуть, на яку глибину йдуть ці тунелі, які частини є засипаними, а які доступними. Ці спеціалісти зроблять свої висновки стосовно того, де і які стіни та стелю потрібно буде укріпити, де, можливо, варто обмежити доступ вглиб лабіринту, в якому місці слід обладнати вентиляцію, освітлення тощо.

– Яке тематичне призначення буде мати така туристична пам’ятка?

– Вона може бути використана для багатьох цілей. Передусім це буде надзвичайно зручне та водночас оригінальне місце для виставкової роботи, при чому виставкової роботи різних напрямків – історичного, мистецького, прикладного тощо. На даний час у Смілі фактично немає місць для різних експозицій, які постійно б змінювали одна одну, завжди були цікавими для смілян. До речі, хочу зазначити, що прецедент роботи подібного роду вже є: в Тернополі був відкритий та обладнаний належним чином певний відрізок міських підземель, в якому тепер організовуються різні виїзні виставки. Крім суто виставкового, музейного призначення підземний хід також може використовуватися для відкриття в ньому невеликих кафе, пунктів продажу сувенірної продукції тощо.

– Чи є створення відкритого входу до підземелля одним із заходів по підняттю культурного та дозвільного рівня парку?

– На сьогоднішній день міський парк культури на відпочинку дійсно кардинально змінив свій статус – він підняв свій рівень, а разом із ним змінився рівень його відвідувачів. Люди приходять до парку з родинами для культурного відпочинку і їм вже недостатньо просто прогулюватися алеями – їм цікаво на щось подивитися. Тому, звичайно, потрібно постійно шукати та створювати нові цікаві об’єкти, які могли б задовольнити дозвільні та культурні потреби смілян. Актуальним для парку також залишається питання закупівлі нового атракціону. В одному злагодженому вузлі з цими всіма об’єктами також повинні діяти підприємницькі суб’єкти. В цьому році, наприклад, в парку попрацювали 3 потужні торгові марки – «Ажур», «Ласунка» та «Рудь». З ними є домовленості, що вони продовжать свою діяльність у нас наступного року. Все це разом, звичайно, допоможе стати парку більш самодостатнім також і з фінансової точки зору.

Если вы нашли грамматическую ошибку, пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter чтобы сообщить про это нам.

Поделись новостью с друзьями

Читать еще новости:
Категория: статьи | | Рейтинг: 0.0/0
редакцияVL Tregubov © 2019
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.