Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » 2013 » Март » 11 » Сергій Тимофієв: «Упорядкування польського кладовища, як туристичного об’єкту Сміли, надасть місту ряд преференцій»
23:46
Сергій Тимофієв: «Упорядкування польського кладовища, як туристичного об’єкту Сміли, надасть місту ряд преференцій»

експерт
Нещодавно «Сміляночка» детально поспілкувалася з експертом туристичної галузі Смілянського регіону, головою Смілянського районного осередку Спілки сільського зеленого туризму України Сергієм Тимофієвим. У цікавій розмові він поділився власним баченням подальшого розвитку туризму в Смілі.

      – Сергію Петровичу, які особливі туристичні об’єкти Сміли можуть бути цікавими для гостей нашого міста?

  – Унікальним фрагментом історії Смілянщини та й Черкащини загалом є залишки польського кладовища. Працюючи над створенням туристичного продукту Смілянщини, із відділом краєзнавства і туризму Смілянської райдержадміністрації ми неодноразово досліджували польське кладовище на предмет давності поховань, розчищали надгробні плити, фотографували їх.

  – Чи вдалося Вам встановити вік найдавніших поховань на польському кладовищі?

  – Найбільш давньою датою, яку нам вдалося відшукати, є 1824 рік. Це початок ХІХ ст. – час, коли присутність Польщі на Правобережній Україні ще відчувалася. Наявність польського кладовища на території Сміли свідчить передусім про значний прояв польського елементу на наших землях. Відомо, що власниками Сміли довгий час були саме поляки – Конєцпольські, Любомирські, які залишили після себе дуже потужний прошарок власної культури.

  – А які версії існують щодо виникнення польського кладовища?  

– Одна з гіпотез стверджує, що кладовище з’явилося на території колишнього замку князів Любомирських. І дійсно, окремі фрагменти кладовища свідчать на користь того, що там могла розташовуватися фортеця. Але слід мати на увазі, що антипольське повстання Коліївщина відбулося у 1768 році, а найдавніше поховання кладовища стосується 1824 року, тому, на мій погляд, територія фортеці не могла бути настільки швидко переобладнана на кладовище. Відтак, я більше схильний підтримати версію смілянського краєзнавця Володимира Княжева про те, що смілянська фортеця знаходилася на території старого православного кладовища, яке розташовувалося поблизу в’їзду до Сміли зі сторони селища Ірдинське. Можливо, що польське кладовище було закладене тоді, коли будувався католицький костьол: він зводився на початку 1820-х років – у час, до якого відноситься найдавніше поховання, що було нами знайдене. Також хочу відзначити, що у дальньому куті кладовища встановлений мальтійський козацький хрест, який наполовину вріс у землю. Відтак, говорити про точний вік кладовища досить складно, тому що там присутні поховання різних культур.

  – Скажіть, а в чому полягає нинішній туристичний потенціал цього культурно-історичного об’єкту?

  – Як туристичний продукт, польське кладовище може дати Смілі ряд преференцій навіть на світовому рівні. По-перше, доглянуте польське кладовище неодмінно захочуть оглянути ті, хто цікавиться польською культурою. По-друге, наявні пам’ятники можна було б сфотографувати і викласти світлини в Інтернеті. До речі, у Смілі діє спільнота українсько-польської дружби. Можливо, за посередництвом цієї організації вдалося б зв’язатися із польською громадою і довести до її відома імена тих людей, які поховані у Смілі. Вірогідно, що таким чином сучасні поляки змоги б віднайти могили своїх родичів. Крім цього, вони могли б внести якісь нові знання про життя своїх предків на нашій території і про Смілу того часу, а також поділилися б маловідомими приватними документами з історії Смілянщини. Усе це сприяло б налагодженню культурних контактів між двома народами – польським та українським.

  – А що, на Ваш погляд, потрібно зробити для облагородження цієї пам’ятки?

  – Дійсно, польське кладовище перебуває нині в сплюндрованому стані, воно сильно понівечене вандалами. Найперше, що потрібно зробити, – це організувати низку громадських заходів по прибиранню та впорядкуванню території польського кладовища та встановлення тих пам’ятників, які нині просто звалені на землю.
 польское кладбище
 польское кладбище
 польское кладбище
 польское кладбище
 польское кладбище
Если вы нашли грамматическую ошибку, пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter чтобы сообщить про это нам.

Поделись новостью с друзьями

Читать еще новости:
Категория: Туризм | Теги: туризм | Рейтинг: 0.0/0
редакцияVL Tregubov © 2019
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.