Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » 2013 » Ноябрь » 13 » Смілянська ЗОШ №10 - школа, де навчались аж два лауреати Шевченківської премії
11:27
Смілянська ЗОШ №10 - школа, де навчались аж два лауреати Шевченківської премії
Шевченківська премія
Понад 5 тисяч юнаків і дівчат закінчили ЗОШ №10, збудовану графом Бобринським. Серед її випускників - лауреати Шевченківської премії М.П.Воробйов і Б.І.Плаксій.

Жодна школа у Смілі не може похвалитися подібним.

Не легка доля у Миколи Петровича, який народився у селі Мельниківка нашого району: рано почав заробляти на хліб, випасаючи худобу. Любив рибалити і збирати лікарські рослини.

Після війни родина переїхала до Сміли, де Микола успішно закінчив СШ №10.

Захопився поезією в юнацьку пору, коли навчався у Чигиринському технікумі бухгалтерського обліку. Саме тоді, після занять, ходив до Тясмина, милувався казковою природою і писав.

Першим відкрив молодого поета Василь Симоненко. Його відразу вразили талановитість Воробйова, свіжість думок, оригінальна поетична форма викладу.

Добірка Миколиних віршів дебютувала на сторінках газети «Молодь Черкащини» з передмовою Василя Симоненка, в якій були ось ці рядки: «Вірші Воробйова - це щира, схвильована поезія, сповнена роздумів, а не римованої балаканини…».

Коли навчався Микола Петрович у Київському державному університеті імені Т.Г.Шевченка, готував свої вірші на друкарській машинці, а потім давав їх читати своїм друзям. Кілька поезій потрапило до бразильської поетеси українського походження Віри Вовк, яка хотіла надрукувати їх за «бугром». На митниці той рукопис виявили і вилучили. За «антирадянщину» юнака виключили з університету. Гірше того, потрапив він під пильний «контроль» спецслужб.

Щоб якось вижити, майбутньому лауреату Шевченківської премії довелося працювати кочегаром, сторожем. Але писав скрізь і завжди, бо поезія була і є для нього своєрідним життєдайним джерелом.

Саме у тодішній атмосфері формувався характер і світогляд українця з великої літери, послідовника Кобзаря.

Сьогодні М.П.Воробйов - відомий хрестоматійний поет, автор майже двох десятків книг, виданих також у Канаді та Бразилії, лауреат багатьох премій, серед яких найголовніша - Шевченківська.

Не трояндами встелений життєвий шлях й іншого лауреата Шевченківської премії - Бориса Івановича Плаксія, який народився в мікрорайоні Гречківка. Вперше взявся за малюнок в шестилітньому віці, коли потрапив до лікарні. Лікувався від сипного тифу. Саме тоді попросив паперу і фарб…

Пізніше, відслуживши на Балтійському флоті, Плаксій навчався в Дніпропетровському художньому училищі, а потім - в Київському художньому інституті.

Як і більшість тодішньої творчої інтелігенції, він не міг спокійно дивитися на відродження сталінізму після нетривалої хрущовської «відлиги» 60- х років минулого століття. Борис Іванович сміливо поставив свій підпис у листі - протесті (проти репресій, що розгорнулись в країні) поряд з автографом відомої художниці Алли Горської. Остання невдовзі загине в автокатастрофі.

Дісталось і талановитому Плаксію: його звільнили з роботи в Київському монументально - декоративному комбінаті Художнього фонду СРСР, не прийняли до Спілки художників і по - варварськи знищили в 1971 році унікальний розпис кав’ярні «Хрещатий Яр».

Розпис відображав етапи історії Києва від часів Київської Русі до тодішніх часів.

У художника, як і в поета Воробйова, почалися роки поневірянь, страждання його родини. Довелося працювати в Парижі, Словенії, Канаді, залишаючи на чужині свій творчий слід.

Проте колесо історії розставило крапки в суспільстві, витіснивши диктатуру та проголосивши незалежність в Україні. Наш земляк з великою радістю повернувся до Києва, взявшись ще завзятіше за працю.

Окрім малювання, Борис Іванович захопився різьбою по дереву. У Кам’янці, що по сусідству зі Смілою, створив чудову галерею образів, навіяних великим Кобзарем. Це і мужні козацькі постаті, і Катерина з немовлям, і Перебендя …

Врешті - решт праця талановитого художника, скульптора була високо оцінена державою: Б.І.Плаксію присудили цілком заслужено Шевченківську премію.

Андрій Глущенко
Если вы нашли грамматическую ошибку, пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter чтобы сообщить про это нам.

Поделись новостью с друзьями

Читать еще новости:
Категория: Образование | Теги: образование | Рейтинг: 0.0/0
редакцияVL Tregubov © 2018
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.