Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » 2013 » Декабрь » 20 » У Смілянській школі педагоги виготовили підвісну солом’яну конструкцію у вигляді зірки
13:03
У Смілянській школі педагоги виготовили підвісну солом’яну конструкцію у вигляді зірки
Майстер-клас
Про що мовчить солом’яний павук?

Майстер-класи під такою назвою проведено у Смілянській загальноосвітній школі №16. Учасниками практичних занять стали учителі початкових класів та трудового навчання, психологи, керівники гуртків художньо-естетичного профілю шкіл №№10,16, Будинку дитячої та юнацької творчості. Автором майстер-класів є вчитель української мови та літератури, керівник музею народного побуту «Батьківська хата» школи №16 Шевченко Вікторія Миколаївна.

Педагоги виготовили підвісну солом’яну конструкцію у вигляді зірки. Побутує легенда, що павуки у вигляді різдвяної зірки у давнину виготовляли на честь Вефлеємської зорі, яка зійшла на небі при народженні Христа та привела східних волхвів поклонитися йому.

Підвісні конструкції з соломи - павуки, є неперевершеним здобутком народного декоративно-ужиткового мистецтва. Вони прикрашали дім на Різдво та Новий рік. Цей декоративний предмет створював у оселі особливий святочний настрій та, разом із дідухом, виконував роль оберега. Павуків виготовляли у вигляді пірамід, ромбів. Прикрашали павуки солом’яними сонечками, ангелами, намистинами.

Шкода, що на Україні традиція прикрашати дім павуками вже майже відійшла в минуле.

Живим прототипом, праобразом для солом’яних підвісок служить саме  павук. За християнськими традиціями, ми дещо насторожено ставимося до всіх членистоногих тварин, і павуків у тому числі. А дарма, адже павуки нас супроводжують все наше життя, ми живемо разом з ними під одним дахом, вони  – постійні «жителі» у кутках наших домівок. Господині прибирають павутину, але самих павуків не знищують. За часів язичництва у наших предків був культ, пов’язаний з павуками, і, відповідно, християнство намагалося витіснити його, а потім пристосуватися.  Як наслідок, павуків ми не любимо, але і не знищуємо. Та все ж продовжуємо плести їх солом’яних тезок.

Солом’яний павук це не тільки різдвяно-новорічний символ, а ще й родинний оберіг, позитивний вплив якого на оточуюче середовище відбувається шляхом розміреного безперервного поперемінного кругового руху. Вся негативна енергетика, яка є в оселі, шляхом закручування зосереджується в самому павуку та поглинається ним.

«Мовчання» павука є безпосереднім процесом очищення дому від негативу.

У побудові павуків, їх призначенні спостерігається схожість із східним вченням фен-шуй, а саме музикою вітру. Імовірно, ці обидві традиції мають спільні витоки, які губляться в глибині тисячоліть.

Ремесло соломоплетіння є одним із найперших, освоєних людиною, і разом з тваринництвом та землеробством стало ознакою  цивілізації.

Павуки плетуть не тільки українці. Литовці називають їх «содас», що означає сад, латиші – «пузур», фіни – «хімеллі» (корона), германці – «унру» (летюча корона), удмурти – «кадило», білоруси – «ліхтар», а українці та поляки – павук.

Мереживо солом’яної конструкції дійсно нагадує павутину. Виготовляли павуків переважно діти та молодь, часто це був колективний витвір. Проведення подібних навчальних тематичних майстер-класів це шлях до відродження напівзабутих народних традицій та обрядів. Всім, хто шанує народні традиції, радимо зробити солом’яного павука-зірку та прикрасити ним оселю. Виготовити павука легко, до того ж цей процес можна зробити родинною передноворічною традицією, у якій беруть участь батьки, діти, бабусі та дідусі.

Учасники майстер-класу відзначили, що створення зірки-павука дало можливість їм зануритися в атмосферу прадавніх традицій, так як майстер клас проходив в музеї народного побуту і всі речі створювали особливий настрій. Енергетика зібраних речей дала можливість учасникам майстер класу заспокоїтися, поглинути в свої думки, налагодити душевний спокій, рівновагу.

Адже саме духовність є храмом душі  людської.

Вікторія Шевченко,
керівник музею
Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №16Майстер-класі


Майстер-класі


Майстер-класі


Майстер-класі
Если вы нашли грамматическую ошибку, пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter чтобы сообщить про это нам.

Поделись новостью с друзьями

Читать еще новости:
Категория: Образование | Теги: образование | Рейтинг: 0.0/0
редакцияVL Tregubov © 2018
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.