Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » 2012 » Март » 31 » За право володіння прибудинковою територією бореться ініціативна громада міста.
10:17
За право володіння прибудинковою територією бореться ініціативна громада міста.

Всі знають, що найбільш проблемною галуззю урядування міста є землекористування, особливо виділення земельних ділянок прибудинкових територій у власність і забудову. На зібраннях голів ОСББ, які проводяться у нашому місті майже кожного тижня ця тема вже давно стала як кажуть «притчею во язицех». Бо ОСББ та ЖБК  Сміли бажають, щоб земля біля їхніх будинків належала жителям, адже це гарантовано їм Конституцією та Законодавством України. Крім того володіння земельною ділянкою прибудинкової території ОСББ чи ЖБК надає чимало переваг самим жителям багатоповерхівок, серед яких можливість по-господарськи розпоряджатися земельною ділянкою (облаштовувати майданчики для відпочинку, «зелену зону», ігрові майданчики для дітей, проводити реконструкцію будинку, облаштовувати стоянку для автотранспорту, здавати в оренду частину ділянки і отримувати кошти, що використовуватимуться на розвиток ОСББ).

Чому ж тоді по всій Україні, як у маленьких так і у великих містах оформлення прибудинкової території у власність ОСББ чи ЖБК така болюча тема? А прикладів, де владою  розроблена і прийнята  процедура закріплення земельних ділянок за ОСББ чи ЖБК  дуже мало в Україні.

«…На превеликий жаль, наше законодавство, яке регулює порядок надання земельної ділянки прибудинкової території у власність ОСББ і ЖБК є настільки суперечливим та неповним, настільки неоднозначною є і практика його застосування у різних містах України. Подекуди місцева влада йде на зустріч співвласникам багатоповерхівок в реалізації їх права на прибудинкову територію, десь –створює різні перепони, а іноді взагалі заперечує таку можливість». Так відсутність унормованого оформлення земельної ділянки прибудинкової території у власність ОСББ та ЖБК, пояснюють автори брошури «Процедура отримання державного акту на право власності на земельну ділянку прибудинкової території ОСББ і ЖБК м. Сміла» М. Ф. Кучман, Н. В. Сергєєва та О. Л. Тертичний.

В Смілі механізм оформлення землі ОСББ у власність практично відсутній, хоча де-юре закріплений у законі, а перелік документів та вимог чітко не встановлений. Мало по малу, але це питання вивчається і не владою чи відповідними відділами, які оформляють документи на земельну ділянку та повинні йти назустріч громадянам, а зацікавленою громадою. Так у Смілі для цього створено  Адвокаційну незареєстровану ініціативну  групу «Відстоювання, захист, справедливість», які стали  учасниками проекту «Мікрогранти для адвокаційних ініціатив Черкащини» та з поміж десяти громадських організацій області виграли грант на проведення процедури отримання державного акту на право власності на земельну ділянку прибудинкової території ОСББ і ЖБК в м. Сміла. Проект організовувався Міжнародним Фондом «Відродження» та Товариством фахівців з промислового менеджменту, його учасниками стало 22 громадські організації Черкащини, з яких обирали 10 кращих.

У четвер 29 березня ініціативна група в складі управителя фінансово-господарськими справами ОСББ «ДАНА» Наталії Василівни Сергєєвої, керівника проекту Олександра Лаврентійовича Тертичного, керівника ініціативної групи Миколи Федоровича Кучмана та директора Черкаської обласної громадської організації «Ресурсний центр «АНГО»» Анатолія Івановича Рекуна, провели зібрання на якому підсумували результати проведеної роботи та передали свій досвід головам ОСББ м Сміли. Директор Черкаської ОГО «Ресурсний центр «АНГО»» та Товариства фахівців з промислового менеджменту Анатолій Іванович Рекун ознайомив присутніх з проектом та особливостями його проведення. Метою проекту є створення сприятливих умов для розвитку ОСББ та кооперативів шляхом приватизації прибудинкової території.

- Процедура отримання у власність прибудинкової території, яка гарантована Конституцією України та Земельним кодексом для ОСББ однозначно законодавством не визначена. Актуальність приватизації диктується тим, що ОСББ належним чином не можуть проводити розрахунок земельного податку,  розрахувати розмір тарифу на утримування прибудинкової території та визначати необхідні затрати на її прибирання, виникають питання при отриманні дозволу на реконструкцію будинку. Без права власності на землю об’єднання не може захищатись від небажаних забудовників та небажаного використання прибудинкової території, не може її використовувати в своїх господарських цілях чи здавати в оренду, відстоювати свої конституційні права господаря, - розповів керівник проекту Олександр Лаврентійович Тертичний.

Свою роботу ініціативна група розпочала із визначення законодавчої бази приватизації прибудинкової території та її детального вивчення. Вони використали 20 нормативно-правових актів, хоча перелік документів, яким контролюється процес отримання державного акту на земельну ділянку досягає ста різноманітних документів. Як зазначила Наталія Василівна Сергєєва стратегічною правовою базою управління земельними ресурсами залишається Конституція України. Ініціативною групою в рамках проекту була проведена пошуково-дослідницька робота по пошуку та опрацюванню практичного досвіду приватизації прибудинкових територій в інших містах України. Як виявилось позитивного досвіду в Україні не багато, адже влада не хоче віддавати жителям будинків ласий шматочок землі, який можна буде здати в оренду чи продати та побудувати там черговий  магазин чи розважальний заклад. Позитивно ці питання вирішили тільки у Львові та м. Вознесенську Миколаївської області, де прийнято процедуру закріплення земельних ділянок за ОСББ та ЖБК та затверджено Положення міської ради, яке конкретизує порядок передачі земельних ділянок у власність.

Ініціативною групою розроблено схему поетапної процедури приватизації прибудинкової території в м. Сміла та практично застосовано цю схему під час приватизації прибудинкової території на прикладі одного з ОСББ.  Були направлені запити для отримання технічної документації на земельну ділянку на прибудинкову територію, яка знаходиться в користуванні кооперативу «Оризон» (чотирнадцятиповерхівка у центрі міста).

-          Практичне втілення розробленої схеми в життя потребує тривалого часу, тож його виконання планується продовжити після завершення строку дії проекту, - повідомив О. Л. Тертичний та додав, що вони й досі не можуть отримати відповіді на свої запити, адже за законом оформлювати земельну ділянку – це одна справа, а на практиці зовсім інша, що вимагає терпіння, витримки та сили волі.

Керівник ініціативної групи Микола Федорович Кучман детально розповів про етапи процедури отримання державного акту на право власності на земельну ділянку прибудинкової території ОСББ і ЖБК.

- Першим етапом є загальні збори ОСББ, які приймають рішення про оформлення права власності на землю. Рішення загальних зборів має буди оформлено у вигляді протоколу. Другим етапом є звернення зацікавленої особи у придбанні земельної ділянки до відповідної ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на якій розташовано багатоквартирний будинок. Наступними етапами є розробка проекту землеустрою, та його розгляд  Комісією з питань погоджень документації землеустрою і завершальним етапом є отримання державного акту на право власності на землю, - розповів Микола Федорович Кучман.

Голова ОСББ «Дана» Наталія Василівна Сергєєва вручила всім брошуру під назвою «Процедура отримання державного акту на право власності на земельну ділянку прибудинкової території ОСББ і ЖБК м.Сміла» в авторстві  М.Ф. Кучмана, Н.В. Сергєєвої та О. Л. Тертичного. Через різні практики застосування законодавства щодо отримання у власність прибудинкової території, автори брошури та дослідники цього питання не запропонували «єдиного і універсального» алгоритму дій, але опрацювали доречний правовий інструментар, авторське бачення проблеми й рекомендації, які можна використовувати, взявшись за справу оформлення прибудинкової території у власність.

Голови ОСББ мікрорайону Богдана зверталися із різноманітними запитаннями до ініціативної групи щодо обговорюваної схеми та етапів оформлення державного акту на земельну ділянку прибудинкової території. Всі визнали, що оформити державний акт на прибудинкову територію та забрати її у власність ОСББ чи ЖБК, як це належить по закону у Смілі буде важко, але присутні погодилися працювати разом хоча б заради майбутнього всіх смілян, яким поправу належить земля біля їхнього будинку.

І хоча отримання державного акту на право власності володіння своєю прибудинковою територією доволі складний процес, проте ініціативна  група громадян м. Сміла «Відстоювання, захист, справедливість» вже зробила перший крок у так званому «пробиванні глухої стіни» у оформленні у власність прибудинкової території. Тож надалі успіх розпочатого проекту залежатиме від спільних дій громадськості та зацікавленості людей.


Если вы нашли грамматическую ошибку, пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter чтобы сообщить про это нам.

Поделись новостью с друзьями

Читать еще новости:
Категория: статьи | | Рейтинг: 0.0/0
редакцияVL Tregubov © 2019
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.