Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » Статьи » Новости » Город и горожане

Краєзнавчому музею виповнюється 45 років
01:11 | 20.12.2012

Наступного тижня Смілянський міський краєзнавчий музей святкуватиме 45-ту річницю із дня створення. «Сміляночка» поспілкувалася із його директором Надією Анатоліївною Вілентко про минуле та сучасне життя очолюваної неї культурної установи міста.

– Надіє Анатоліївно, з чого починалося 45 років тому створення краєзнавчого музею?

– Збереглися відомості про те, що в 1966 році при Смілянському міськвиконкомі була створена музейна рада, яка складалася з 15-ти осіб. У середині 1960-х років всі вже розуміли, що місту потрібен власний музей, отож спочатку для майбутніх музейних експонатів було виділено 2 кімнати в приміщенні міськвиконкому. Саме туди усі бажаючі долучитися до формування музею зносили речі, що мали історичну та культурну цінність. Музей був відкритий 25 грудня 1967 року, тоді він мав статус музею на громадських засадах. Розташовувався він в приміщенні, що знаходилося на перехресті вулиць Тельмана та Свердлова (нині не збереглося), якраз практично навпроти через дорогу від сучасного музею. Я особисто пам’ятаю, як шкільні вчителі водили нас до того музею.

– Яким був розвиток музею в подальші роки?

– Уже в другій половині 1960-х років музей отримав статус історико-краєзнавчого. Одразу після свого створення він став методичним центром створення невеликих музеїв-супутників, музейних кімнат на цілому ряді підприємств та установ, навчальних закладів міста. У 1970 році міському музею було присвоєне звання народного, а ще згодом його було перетворено у філію Кам’янського літературно-меморіального музею ім. Пушкіна та Чайковського. У 1983 році музей переїхав до будівлі, в якій знаходиться і зараз. У 1991 році Смілянський краєзнавчий музей отримав статус державного.

– Що являє собою сучасна музейна колекція очолюваної Вами установи?


– Основне завдання і мета існування музею – це збереження історичної та культурної спадщини міста. На даний час музейна колекція нараховує близько 7 тисяч предметів, серед яких археологічні, природничі та письмові предмети, нумізматика, фото, етнографічні та меморіальні речі. Усі вони є частиною матеріальної та духовної спадщини нашого краю. Серед унікальних експонатів – картографічний відбиток плану містечка Сміли 1893 року, токарний верстат Малих Бобринських майстерень 1900 року, скринька зі скла і металу роботи італійських ювелірів XVIII століття, навісний замок ХІХ століття та інші.

– Які експозиції діють нині в музеї?

– Усі експозиції розміщені в трьох залах, вони розповідають про природу, історію, побут та видатних людей Смілянщини. Зокрема, експозиція «Витоки історії Сміли» розповідає про поселення-попередники Сміли; експозиція «Графи Бобринські у Смілі» допомагає з’ясувати роль графів Бобринських у розбудові міста другої половини ХІХ – початку ХХ століття. У музеї широко висвітлені події Другої світової війни, зокрема, експозиція «Велика Вітчизняна війна» складається з декількох підтем: «Імена в пам’яті народній», «Антифашистське підпілля та партизанський рух на Смілянщині», «Визволення міста». Увагу також можуть привернути експозиції «Спорт нашого міста» та «Культура». Серед нових експозицій варто назвати такі, як «Афганістан – наш біль і туга», «Майстри слова над Тясмином». Також в музеї діють постійні експозиційні виставки «Монети України», «Гетьмани Правобережної України», «Природа рідного краю».

– Які культурні та краєзнавчі події найчастіше відбуваються в музеї?


– У музеї щорічно проводиться близько 200 екскурсій – оглядові, тематичні, а також пішохідні по місту. Також організовуються зустрічі з видатними людьми – нашими земляками, ветеранами Великої Вітчизняної війни, колишніми воїнами-афганцями, учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Крім цього, музеєм проводяться історико-краєзнавчі, природничо-географічні, літературознавчі вікторини, творчі конкурси.

– Наскільки результативною є наукова робота музею?

– Краєзнавчий музей веде науково-пошукову роботу по з’ясуванню витоків історії, походження географічних назв населених пунктів Смілянщини. Зокрема, нам вдалося встановити дати заснування таких сіл, як Костянтинівка, Балаклея, Ковалиха. На підставі архівних документів, надісланих з м. Подільська, та за результатами аналізу документів Національного музею Великої Вітчизняної війни (м. Київ) було складено список воїнів, які в роки війни загинули і поховані на території мікрорайону Гречківки. Співробітники музею, працюючи в архівних установах Санкт-Петербургу, Києва, Полтави, у ході пошукової роботи встановили вік нашого міста за писемними джерелами, поповнили фонди музею матеріалами з історії підприємств та установ дореволюційної Сміли. Крім цього, було зібрано та опубліковано відомості з життя видатних особистостей, пов’язаних з нашим містом. Працівники музею також беруть участь в ряді науково-практичних конференцій.музей

Поделись новостью с друзьямиЧитать еще новости:
Категория: Город и горожане | Добавил: Neo (20.12.2012)
| Теги: культура | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
редакцияVL Tregubov © 2018
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.