Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » Статьи » Новости » история города

Як правильно трактувати елементи та символи міського герба
16:43 | 11.12.2012

Історія смілянських гербів має давнє коріння. Згідно однієї з версій, привілеєм польського короля Станіслава-Августа в 1774 році Смілі вперше було надане право мати власний герб. Тодішній володар міста Ксаверій Любомирський віддав наказ розмістити на міському гербі Сміли перші літери власного імені та прізвища – «X» (Xavier) та «L» (Lubomirski). Однак, дослідникам поки що не вдалося знайти документів, на яких містилося б зображення цього герба. Після продажу в 1786 році Смілянських володінь князю Григорію Потьомкіну герб Сміли із монограмою «X. L.» не використовувався. 

 

 

Про власний герб у нашому місті знову задумалися лише за два століття. На початку 1990-х років тодішнє керівництво Сміли звернулося до професійних геральдистів (спеціалістів із розробки, опису та вивчення гербів) із проханням створити герб для міста. 10 липня 1992 року сесією міської ради був затверджений щит міського герба, правильний геральдичний опис якого є наступним: «В зеленому полі дівчина в срібному (білому) одязі з орнаментом унизу, з золотою косою і червоною пов’язкою на голові, що ламає над головою чорну стрілу. Внизу срібна стінчаста з зубцями окраїна з чорними швами».

На щиті міського герба знаково-символічними засобами втілені основні події та символи, що стосуються Сміли. Центральним елементом щита стала фігура дівчини з легенди – невідомої сміливиці, яка допомогла оборонцям міста врятувати його від ворогів. Дівчина ламає над головою чорну стрілу – це є символом перемоги добра над злом, адже ціною власного життя сміливиця врятувала мешканців міста від загибелі. Дівчина зображена в срібному (білому) одязі, що є символом чистоти, світлих помислів. Фігура сміливиці розміщена на зеленому кольорі, що є символом життя, а в міському гербі – також відображенням місцевості, якої стосуються легендарні події. 


 

У нижній частині герба зображено стінчасту базу – ця геральдична фігура взята із родового герба графів Бобринських на знак визнання виключної заслуги графської родини перед містом. Саме графи Бобринські, як власники міста середини ХІХ – початку ХХ століть, своєю корисною діяльністю зробили основний внесок в економічний, суспільний та культурний розвиток Сміли.

 


 

Після створення щита для Смілянського міського герба працівники Черкаського обласного геральдичного товариства протягом декількох років продовжили працювати над створенням повного герба. У кінцевому результаті для Сміли було розроблено герб, повний геральдичний опис якого є наступним: «У зеленому полі дівчина в срібній одежі з червленим (червоним) орнаментом унизу, з золотою косою і червленою (червоною) пов’язкою на голові, що ламає над головою чорну стрілу. Внизу – срібна вузька стінчаста з зубцями база, мурована чорними швами. Щит увінчаний срібною, мурованою чорним короною, з трьома зубцями і обрамований по боках натурального кольору жмутками лепехи (Acorus calamus L.), нижні частини якого обвиті срібною девізною стрічкою з написом «Сміла» зеленими буквами».

 


 

Отож, повний міський герб також відображає основні події та елементи розповіді, про які сказано в легенді про заснування Сміли. Оскільки легендарні події, за однією з версій, відбувалися в болотистій місцевості, щит герба обрамовує одна з найбільш типових рослин даної місцевості – лепеха (наукова назва латиною – Acorus calamus L.), або, як ще називають її в народі, «татарське зілля». Існує думка, що на територію Європи ця рослина була завезена татарами, які вважали, що вона має здатність очищувати водойми там, де росте, відтак воду можна пити і напувати нею тварин без ризику для здоров’я. Крім сильного аромату, лепеха має також корисні властивості, зокрема бактерицидні та фітоцидні. Таким чином, зображення лепехи на міському гербі Сміли перекликається з ідеєю захисту та охорони міста, що відображена на щиті.

На жмути лепехи покладена срібна стрічка із написом «Сміла». Цікаво, що при створенні герба фахівцями-геральдистами також розглядалася версія про те, щоб на стрічці був написаний девіз міста. Як остаточний варіант девізу була запропонована латинська фраза «Ad Aedificandum Salvum», що в перекладі значить: «Місто, врятоване для творення». Трактування цієї фрази безпосередньо пов’язане зі смілянською історією: місто, яке було врятоване від ворогів та руйнування, в подальші роки стало одним із найбільш розвинутих населених пунктів свого регіону.

Повний герб Сміли було затверджено на сесії міської ради 30 жовтня 2008 року.

 

У підготовці матеріалу використані праці:

Толкушин О. Сміла: сторінки історії. 2002 рік.

Толкушин О. Місто, врятоване для творіння // Смілянська газета, 2008 рік, № 17.


Поделись новостью с друзьямиЧитать еще новости:
Категория: история города | Добавил: Neo (11.12.2012)
| Теги: история города | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
редакцияVL Tregubov © 2018
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.