Приветствую Вас Гость | RSS



Головні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » Статьи » Новости » история города

«Смілянська пізанська вежа»
01:49 | 07.11.2012

У Смілі на території сучасної районної лікарні імені Софії Бобринської, у безпосередній близькості до міської стоматологічної поліклініки, знаходиться історична будівля – водонапірна башта колишньої Софіївської лікарні, яка функціонувала за часів графів Бобринських.

У 19-му столітті Софіївська лікарня (названа на честь Софії Олександрівни Бобринської – дружини першого власника Смілянського маєтку Олексія Олексійовича Бобринського) була однією з найкращих лікарень не лише Черкаського повіту, але й усієї Київської губернії. Лікарня мала терапевтичне, хірургічне, жіноче, акушерсько-гінекологічне, інфекційне відділення. Даний заклад охорони здоров’я, який фактично повністю підтримувався зі сторони графів Бобринських, також був забезпечений необхідним та найновішим медичним обладнанням – інструментами, різноманітними стерилізаторами, кип’ятильниками, апаратами для дезінфекції, навіть рентгеном. У лікарні працював кваліфікований медичний персонал. Особливістю Софіївської лікарні, в порівнянні з іншими медичними закладами 19-го століття, також було те, що вона мала власну каналізацію. А от водонапірна башта була частиною складної системи лікарняного водопостачання. Час її зведення точно невідомий, приблизно він сягає рубежу 19-го – початку 20-го століть.






 
Незважаючи на те, що башта давно не діє, вона є досить цікавою пам’яткою для Сміли, при чому не лише у зв’язку з усіма вище викладеними обставинами, але й у зв’язку з тим, що з часом вона з рівної, за своїм вертикальним положенням будівлі, перетворилася в нахилену. Проте це ще не все. Якщо уважно придивитися, то можна побачити, що на нижні поверхи башти пізніше був добудований ще один поверх, який стоїть рівно. Таким чином смілянська башта за своїм становищем та частково історією зведення дійсно схожа на італійську Пізанську вежу.

Для довідки:

Пізанська вежа – це частина, а саме дзвіниця, міського собору в місті Піза (Італія). Всесвітню відомість ця архітектурна пам’ятка здобула завдяки тому, що вона є нахиленою. До речі, у світі досить поширеною є ще одна назва пізанської вежі – «падаюча вежа». Висота її на найнижчій стороні складає 55,86 метрів, а на найвищій – 56,7 метрів. В середньому вежа нахиляється на 1 міліметр на рік. На даний час рівень нахилу вежі складає трохи більше 3-х градусів.



Пізанська вежа будувалася впродовж майже 200 років – з 1173 року до 1360 року. Нахилятися вона почала вже в процесі свого зведення – після будівництва третього поверху в 1178 році. Основними причинами цього вважаються м’якість ґрунту, на якій стоїть вежа, а також прорахунки в проектуванні її маленького 3-метрового фундаменту (до речі, певний час панувала думка, що нахил вежі був частиною початкового проекту, пізніше було доведено, що це не так). Незважаючи на те, що сама будівля нахилена, верхній її поверх, на якому власне й розміщена сама дзвіниця, і який був добудований вже в другій половині 14-го століття, стоїть рівно.
З 1986 року «падаюча вежа» включена до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Втім і до цього вона перебувала під пильною увагою та постійним контролем. Періодичні роботи, спрямовані на те, щоб зупинити нахилення вежі та зробити її більш стійкою, неодноразово поновлювалися та виражалися передусім в укріпленні фундаменту. У 2008 році вчені – до речі вже не вперше – заявили, що «падіння» Пізанської вежі повністю зупинене.
Цікаво, що в передмісті Чікаго (США) збудована водонапірна башта, що є точною копією Пізанської розміром в ½ величини від оригіналу.


Поделись новостью с друзьями



Читать еще новости:
Категория: история города | Добавил: Neo (07.11.2012)
| Комментарии: 1 | Теги: история города | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
1 amino  
цікава аналогія

Имя *:
Email *:
Код *:




редакция



VL Tregubov © 2018
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.