Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » Статьи » Новости » история города

Таємниці древньої стоянки первісної людини на Юровій горі
01:08 | 12.12.2012

Юрова гора, що розташована на північній околиці Сміли, – по-справжньому таємниче місце. Своїм географічним розташуванням та природними умовами вона завжди приваблювала людей, які вже в стародавні часи освоювали ці території. З плином часу одні поселення з’являлися, інші зникали, залишаючи по собі слід лише у вигляді археологічних пам’яток. Ці пам’ятки в свою чергу цікавили тих, хто хотів заглибитися в історію древніх людей і народів, що населяли територію Сміли десятки тисяч років тому. Одним з таких ентузіастів та дослідників минулого нашого краю був граф Олексій Олександрович Бобринський – відомий археолог, голова Всеросійської археологічної комісії, а також один із власників Смілянських маєтностей. Зазвичай проводячи теплий період року в Смілі, граф понад 30 років власноруч досліджував древні кургани, майдани, могили, стоянки та поселення, розташовані як в самому місті, так і на його околицях.

Поза увагою вченого не залишилися й археологічні пам’ятки Юрової гори. На початку 1880-х років Олексій Бобринський відкрив найдавнішу археологічну пам’ятку Сміли – стоянку та майстерню кам’яного віку на Юровій горі. Датуючи її кам’яним віком (кам’яний вік тривав в Європі 3 мільйони – 5 тисяч років тому), археолог не зміг точно визначити, до якого більш конкретного часу вона відносилася. Однак, зроблені вченим знахідки дозволяють твердити про те, що, вірогідно, стоянка древніх людей на Юровій горі існувала 35 – 10 тисяч років тому. Таким чином, вона є одним із найбільш давніх поселень первісної людини на Черкащині.

Згідно особистих записів Олексія Бобринського, в яких він описує процес розкопок стоянки, на одному зі схилів Юрової гори робітники, що допомагали в розкопках, розширили дорогу, задля чого частина схилу була «відрізана». У результаті з однієї сторони дороги утворилася піщана стіна, в якій Олексієм Бобринським були помічені уламки костей, глиняні черепки, каміння, шматочки кременя – все це свідчило на користь існування в цьому місці древньої стоянки первісної людини.

Подальші археологічні дослідження, проведені Олексієм Бобринським впродовж 3-4-х днів, дозволили йому віднайти багатий археологічний матеріал. Так, наприклад, Олексій Бобринський зібрав значну кількість кам’яних предметів, з яких деякі носили явні сліди обробки (зокрема, археологом були знайдені 2 чи 3 молоти примітивного типу), цікавий точильний камінь, а також близько 3-х тисяч кремнієвих відщепів різної величини, з яких 1,5 тисячі, згідно твердження Олексія Бобринського, можна було віднести до числа знарядь праці. На основі кількості та стану обробки знайденого матеріалу археолог зробив висновок не просто про існування стоянки первісної людини на Юровій горі, а про очевидне функціонування в ній майстерні з виготовлення дрібних крем’яних предметів.

Зібрані Олексієм Бобринським предмети дозволяють зрозуміти, на якому рівні господарського та розумового розвитку перебували люди, що населяли територію Сміли 35 – 10 тисяч років тому.

Крем’яні знаряддя праці, що були виготовлені стародавніми людьми в майстерні на Юровій горі, являли собою різні за призначенням речі. Наприклад, археологом було знайдено більше 250-ти екземплярів ножів із двома лезами, довжина яких коливалася від 10-ти до 75-ти сантиметрів. У більшості випадків такі ножі були дуже тонкими, мали різні кольори та носили сліди особливої обробки. Окремі з цих ножів були загострені таким чином, що могли слугувати як ножами, так і вістрями (для примітивних стріл або списів). Олексієм Бобринським також було знайдено більше 120-ти екземплярів ножів з одним лезом, довжина яких становила від 10-ти до 63-х сантиметрів. Крім цього, при розкопках майстерні у великій кількості археолог зустрічав дуже маленькі двогранні ножики, призначення яких залишилося не встановленим. До речі, згідно твердження Олексія Бобринського, такі «мікроскопічні» ножики зустрічалися в стоянках кам’яного віку по всій Західній Європі.
Крім ножів, населення стоянки кам’яного віку виробляло також крем’яні скребки, асортимент яких включав у себе різні форми – прямі, ввігнуті, круглі, напівкруглі. Досить часто у ході розкопок зустрічалися стріли – трикутні, трикутні з подовженою основою, у вигляді подовженого вістря, з ознаками «хвосту», з роздвоєним «хвостом», чотирикутні.

Олексій Бобринський відмічав, що найбільш ретельною обробкою серед усіх знайдених знарядь праці вирізнялися скребки, при чому окремі з них являли собою повністю завершені екземпляри. Натомість ступінь обробки наконечників стріл характеризувався надзвичайною грубістю. За твердженням археолога, ці предмети слід визнати швидше відщепами, ніж повноцінними вістрями, хоча усім їм була надана трикутна форма та зроблено гострий шип.

Різноманіття знайдених Олексієм Бобринських предметів свідчить на користь того, що люди, які населяли стоянку кам’яного віку на Юровій горі, на достатньому рівні володіли технікою виготовлення крем’яних знарядь. Рівень обробки цих предметів говорить про те, що творцем знайдених знарядь був вже не неандерталець (попередник людини сучасного типу), а вид Homo Sapiens, тобто «людина розумна».

При підготовці матеріалів використані праці:

Археологія України / За редакцією доктора історичних наук Л.Л. Залізняка. Київ, 2005 рік.

Курганы и случайные археологические находки близ местечка Смелы. Дневники пятилетних раскопок гр. Алексея Бобринского. Санкт-Петербург, 1887 год.


Поделись новостью с друзьямиЧитать еще новости:
Категория: история города | Добавил: Neo (12.12.2012)
| Теги: история города | Рейтинг: 2.0/2
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
редакцияVL Tregubov © 2018
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.