Приветствую Вас Гость | RSSГоловні новини

Новини

Архів

Меню

Статистика
Система Orphus

Главная » Статьи » Новости » история города

У Смілі запорозькі козаки розважалися на ярмарках та сватались до дівчат
00:43 | 03.01.2013

Про те, яким було життя Сміли кілька сотень років тому, розповідають старі книги. Однією з них є праця українського письменника, історика та етнографа Пантелеймона Куліша «Записки о Южной Руси». В її основу лягли записи, які етнограф зробив у ході своїх мандрівок Черкащиною, Київщиною та Чернігівщиною на початку 1840-х років. Молодий вчений прагнув зустрітися із кожним, хто міг би розповісти легенду, переказ чи казку, заспівати українську пісню чи думу. Подорожуючи центральною Україною, П. Куліш побував і у Смілі, де зустрівся з «древним человеком местечка» Кіндратом Таранухою, до якого завітав у гості й записав з його слів кілька цікавих розповідей, що містять цінні дані про життя Сміли у 18 столітті.


записиЗокрема, Кіндрат Тарануха розповів П. Кулішу про те, що щороку в Смілі відбувалися ярмарки, на які приїжджали козаки із Запорозької Січі. На цих ярмарках запорожці демонстрували свої кращі вбрання, оздоблені золотом та сріблом. Ось як описує свої враження від відвідувачів смілянського ярмарку житель містечка Тарануха: «А наряд на них такий, що, Боже, твоя воля! Золото та срібло! Шапка на запорожцеві бархатна, червона; жупан у нього із найдорожчого червоного сукна – горить, як вогонь, просто очі осліплює; а зверху черкеска синя чи блакитна; штани сині, широкі – так і нависли майже на перед чобіт; чоботи червоні; а шабля при боку вся в золоті – так і горить».

Перебуваючи на ярмарку, запорозькі козаки сваталися до смілянських дівчат. Старий Тарануха зізнався, що таким чином запорожці засватали його сестру. Він згадував: «Погодувавши у батька коней, говорять: «Поїдемо тепер за свідоцтвом і будемо грати весілля». Як поїхали, то тільки й бачили».

Цікавими є також свідчення про забави, які влаштовували запорожці, перебуваючи на ярмарках у Смілі. За словами співрозмовника П. Куліша, козаки їздили верхи та кидали шапки вгору, які необхідно було зловити, сидячи на коні. Хто не справлявся із цим завданням, той мав за власний рахунок пригощати товаришів стравами та напоями.

Зі спогадів Кіндрата Таранухи можна також дізнатися про ціни, за якими понад 150 років тому продавалися продукти у Смілі:

- мішок гречки коштував 3 копійки;

- мішок проса – 3 копійки;

- мішок вівса – 3 копійки;

- мішок ячменю – 3 копійки;

- корець (близько 10-ти відер) жита – 20 копійок;

- корець пшениці – 40 копійок;

- віз кавунів – 1 гривня.

До речі, Кіндрат Тарануха, очевидно, не випадково згадував саме про кавуни – культуру, вирощування якої нині не надто поширене в нашому регіоні. В іншому місці своєї розповіді козак знову згадав про цей продукт, при чому не просто про кавуни, та про незвичайні врожаї кавунів у Смілі. Зокрема, він говорив: «Урожаї нема чого й зрівнювати з теперішніми. Степи, бачте, були тоді ще вільними, орної землі було скільки завгодно. Бувало, років десять чи п'ятнадцять лежить земля в пару (тобто залишається без насаджень), а потім як поореш та насієш кавунів, так вродять такі кавуни, що з землі не піднімеш».

Підсумовуючи цінність розповідей смілянина Таранухи, П. Куліш зазначав: «Якби у кожному селі я знаходив по одному Кіндрату Таранусі, то збірка моя була б наповнена надзвичайно цікавими у своєму роді речами, а їхня сукупність являла б живе зображення українського народу, з його спогадами, піснями, шляхом думок та способом їх вираження».

При підготовці матеріалу використані праці:

Івашків В. «Записки о Южной Руси» Пантелеймона Куліша як унікальне явище української фольклористики середини ХІХ століття // Записки Наукового товариства імені Шевченка. – Том ССХLII. – Львів, 2001.

Кулиш П. Записки о Южной Руси. – Т. 1. – С.-Петербург, 1856.

Яворницький Д.І. Історія запорозьких козаків. – Т. 1. – Київ, 1990.


Поделись новостью с друзьямиЧитать еще новости:
Категория: история города | Добавил: Neo (03.01.2013)
| Теги: история города | Рейтинг: 4.0/1
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
редакцияVL Tregubov © 2018
При любом использовании материалов и новостей сайта ссылка на Смеляночка обязательна, а для интернет-ресурсов гиперссылка на info-smila.ck.ua. Редакция может не разделять точку зрения авторов статей и ответственности за содержание републицируемых материалов и новостей не несет.